31 maja 2011

Cykl spotkań z Grzegorzem Królikiewiczem w Krakowie, Łodzi i Bochni

Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem oraz projekcję filmu "Wieczne pretensje", połączoną z analizą autorską reżysera. Rozmowę z artystą poprowadzą: Piotr Kletowski i Kuba Mikurda. Spotkanie z cyklu Przestrzeń kultury.

Grzegorz Królikiewicz to najbardziej radykalny formalnie reżyser polskiego kina. To twórca konsekwentnie uprawiający własną teorię kina, której jego filmy są wizualizacją i manifestacją. To twórca, który jako jedyny dokonał fuzji kina awangardowego z kinematograficznym mejnstrimem. W ramach spotkania w Bunkrze Sztuki Królikiewicz dokona analizy swojego filmu "Wieczne Pretensje", jednego z najbardziej oryginalnych dzieł usytuowanych na styku sztuki współczesnej i kinematografii. W filmie tym brawurowe rozwiązania formalne Królikiewicza spotykają się z dziełami sztuki Zbigniewa Warpechowskiego powstałymi specjalnie do tego filmu i istniejącymi tylko podczas jego projekcji. Film ten kręcony w przeważającej części w galerii sztuki współczesnej (BWA Awangarda we Wrocławiu), którego scenografia jest zarazem wystawą, pozostaje wciąż niedościgłym wzorem dla wielu twórców poruszających się pomiędzy kinem a sztuką obecnie. Spotkanie towarzyszy premierze książki "Grzegorz Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości (wywiad rzeka z Piotrem Mareckim i Piotrem Kletowskim)".

Film "Wieczne pretensje" został wydany w kolekcji "Arcydzieła Polskiego Kina". Partnerem spotkania jest Kino Polska.

• • •
1 czerwca 2011, środa, godzina 18:30
Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, KrakówNa kolejne krakowskie spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem zaprasza Katedra Kultury Współczesnej Instytutu Kultury UJ

• • •
2 czerwca 2011, czwartek, godzina 14:30
Katedra Kultury Współczesnej Instytutu Kultury UJ, sala 0089, ul. Prof. Łojasiewicza 4, Kraków


Spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem w DKF Maciste w Bochni

2 czerwca 2011 gościem DKF Maciste będzie legenda polskiego kina. Jeden z najbardziej niepokornych i kontrowersyjnych twórców XX wieku, ceniony w kraju i za granicą. Wybitny wykładowca, teoretyk, autor kilkunastu książek z zakresu analizy filmu. Będziemy gościć prof. Grzegorza Królikiewicza.
Królikiewicz pokaże swój drugi, po głośnym debiucie "Na wylot" film - "Wieczne pretensje". Po premierze filmu w roku sierpniu 1975 w "Kinie" Wanda Wertenstein pisała: Drugi film Grzegorza Królikiewicza potwierdza to, co było oczywiste dla kogoś, kto bez uprzedzeń oglądał "Na wylot" (...) Królikiewicz jest indywidualnością artystyczną przykuwającą uwagę. Fascynuje i drażni; pierwsze wynika z talentu, drugie z programu. Świadomy swego talentu, wykorzystuje go nie po to, by widzem manipulować, lecz by go atakować i prowokować jego reakcje. (...) Byłoby truizmem nazwać język Królikiewicza poetyckim lub przypominać, że posługuje się nim po to, by raczej sugerować niż opowiadać. W "Wiecznych pretensjach" fabuła jest szczątkowa, jej artykulacja pozwala na dowolność odczytania, dramaturgia kształtuje się nie w przebiegu akcji, ale w spięciu wewnątrz epizodów-obrazów. Warstwa słowna zredukowana do minimum spełnia podobną funkcję co obraz - nie posuwa akcji naprzód, wyjaśnia niewiele, charakteryzuje chwilę, postać w danym momencie, zdarzenie, które w następnym epizodzie może nabrać zupełnie innego sensu. Przez okna zastawionego lodówkami przedziwnego miejsca pracy bohaterów, granych przez Bogusza Bilewskiego i Franciszka Trzeciaka, zaglądają do wnętrza najzwyklejsi przechodnie; na wyścigach, gdzie Trzeciak traci swe ukradzione pieniądze, kłębi się normalny tłumek bywalców, grających i nie grających w totalizatora; w rzeźni prawie obiektywne zdjęcia splatają się z tymi, które wiążąc się bezpośrednio z akcją, są wykreowane i aluzyjne. Całą warstwa fabularna filmu jest nałożona na tło życia, w którym ludzie oddają się codziennej pracy i obowiązkom. Byłżeby film ten gorzką refleksją o szumowinie pieniącej się na wierzchu spokojnie pracującego narodu?

Pretekstem do zaproszenia awangardowego artysty jest premiera książki, wywiadu-rzeki - "Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości" (Korporacja Ha!art, 2011).

Gościem spotkania będzie też jeden ze współautorów wywiadu, Piotr Marecki, prezes wydawnictwa Ha!art i spiritus movens Restartu - think tanku polskiego kina, pracującego na rzecz jego zmiany.
Książka to kolejna, po wywiadzie-rzece z Andrzejem Żuławskim i Andrzejem Barańskim, próba przypomnienia najoryginalniejszych niegdyś twórców polskiego, dzisiaj odsuniętych nieco w cień. Marecki, wraz z Piotrem Kletowskim, współautorem wywiadu, rozmawiają z Królikiewiczem m.in. o niezrealizowanych projektach, polityce, filozofii, historii, historiozofii, religii, mistyce i Bogu. Książka ta to również barwne opowieści o Zbigniewie Rybczyńskim, Bogdanie Dziworskim, Zbigniewie Warpechowskim, Beacie Tyszkiewicz, Olgierdzie Łukaszewiczu i Franciszku Trzeciaku. Ale przede wszystkim narracja o artyście poszukującym wewnętrznej wolności w świecie programowego zniewolenia. "Pracuję dla przyszłości" to także jedyny w swoim rodzaju wykład reżysera o mistrzach kina: Bressonie, Herzogu, Godardzie, Wellesie, Fellinim i Bunuelu - będącym summą widzenia X muzy przez twórcę "Na wylot".

Wypytywany przez duet Kletowski / Marecki Grzegorz Królikiewicz jawi się w tej książce jako postać radykalnie rozdarta między postawą "ortodoksa" i "heretyka", bluźniercy i mistyka, awanturnika ze SPATIFu i "Wojownika Bożego".

Projekt dofinansowany ze środków PISF

Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste i Miejski Dom Kultury w Bochni

• • •
2 czerwca 2011, czwartek, godzina 19:00
Kino Regis, ul. Regis 1, Bochnia
Wstęp: 10 zł (5 zł dla członków DKF Maciste)


"Pracuję dla przyszłości". Spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem w Łodzi

Zapraszamy na projekcję filmu "Wieczne pretensje" (1974) oraz rozmowę z jego reżyserem - Grzegorzem Królikiewiczem i autorem wywiadu-rzeki z filmowcem - Piotrem Mareckim. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Jach.

Dyskusja będzie odnosić się do książki "Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości" (Piotr Marecki, Piotr Kletowski, Korporacja Ha!art, Kraków 2011). Publikacja jest zapisem rozmowy-rzeki, w której bohater, autor najbardziej oryginalnej w rodzimej kinematografii koncepcji języka filmowego, opowiada o filmach, widowiskach telewizyjnych, pracach wideo, teorii, formie, awangardzie, przestrzeni poza kadrem, demokratycznej inscenizacji, "białym szumie", kinie pozawerbalnym, metodzie prowadzenia aktorów oraz o współpracy z artystami sztuk wizualnych. A także o niezrealizowanych projektach, polityce, filozofii, historii, historiozofii, religii, mistyce i Bogu. Autorskie "kto był kim" w okresie PRL-u, barwne opowieści o Zbigniewie Rybczyńskim, Bogdanie Dziworskim, Zbigniewie Warpechowskim, Beacie Tyszkiewicz, Olgierdzie Łukaszewiczu i Franciszku Trzeciaku. Ale przede wszystkim jest to narracja o artyście poszukującym wewnętrznej wolności w świecie programowego zniewolenia.

Film "Wieczne pretensje" prezentujemy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kino Polska.

Wstęp wolny.

• • •
3 czerwca 2011, piatek, godzina 18:00
ms2, Ogrodowa 19, Łódź
 
• • •
Więcej o książce Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości (wywiad-rzeka) Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego w katalogu wydawniczym Korporacji Ha!art

Brak komentarzy: