13 listopada 2010

Redakcja „Pograniczy” zaprasza

Szczeciński Dwumiesięcznik Kulturalny "Pogranicza" we współpracy z Instytutem Polonistyki i Kulturoznawstwa US, Kołem Naukowym Gender US, Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Teatrem Małym zaprasza na listopadowy cykl warsztatów: Polityka literatury. Warsztaty krytycznoliterackie, Twórcze pisanie: historie poszukiwane oraz Literacki restart polskiego kina.

Pierwszy z warsztatów – Polityka literatury. Warsztaty krytycznoliterackie poprowadzi Igor Stokfiszewski. Spotkanie rozpocznie się 15 listopada (poniedziałek) o godzinie 15.00 w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa (budynek III, s.100).

Igor Stokfiszewski (1979) – krytyk literacki. W latach 2001-2006 redaktor działu literackiego magazynu „Ha!art”, od 2006 roku członek zespołu „Krytyki Politycznej”,
współkurator REDakcji KP w Warszawie. Współredaktor (wraz z Piotrem Mareckim i Michałem Witkowskim) książki „Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych” (2002). Szkice i recenzje publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Krytyce Politycznej”, „Ha!arcie”, „FA-arcie” i „die tageszeitung”. Jest recenzentem książkowym programu Czytelnia (TVP Kultura). Prowadzi seminarium literackie w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia na warszawskiej Pradze. Mieszka w Warszawie.

Kolejne z spotkanie w ramach cyklu Redakcja Pograniczy zaprasza zatytułowany jest Twórcze pisanie: historie poszukiwane. Warsztaty, które odbędą się 16 listopada (wtorek) o godzinie 17.00 w Teatrze Małym, poprowadzi pisarka Izabela Filipiak.

Izabela Filipiak pisze prozę, poezję i eseistykę. Prowadziła warsztaty i zajęcia z twórczego pisania w międzynarodowych ośrodkach kulturalnych, na Uniwersytecie Warszawskim i w Studium Literacko-Artystycznym przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała m.in. powieść Absolutna amnezja, zbiór wierszy Madame Intuita i podręcznik-esej Twórcze pisanie dla młodych panien. Jest stypendystką International Writers Program przy Uniwersytecie w Iowa. W latach 2003−2006 była visiting scholar na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Po uzyskaniu tytułu doktora filozofii w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (2005) specjalizowała się w zakresie literatury w języku angielskim i twórczego pisania w Mills College w Kaliforni (2009). Obecnie pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje się współczesną autobiograficzną prozą amerykańską (memoir). Interesuje się tematami żałoby, przestępczości, płci i rodzaju, modernizmu i postmodernizmu oraz czarnego humoru.

26 listopada (piątek) Piotr Marecki poprowadzi Literacki restart polskiego kina. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.30 w Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Nauczycieli, przy ulicy Sowińskiego 68.
Warsztaty o przyliterackim statusie kina polskiego, funkcji zespołów filmowych, kierowników literackich, scenariuszach, adaptacjach, relacjach kina z literaturą w okresie Szkoły Polskiej Filmowej, Kina Moralnego Niepokoju oraz po 1989 roku prowadzi dr Piotr Marecki (1976) - adiunkt w Instytucie Kultury UJ, redaktor naczelny magazynu "Ha!art", współtwórca Szkoły Scenariuszowej, członek think tanku Restart.
Igor Stokfiszewski, Polityka literatury. Warsztaty krytycznoliterackie
15 listopada 2010, godz. 15.00, IPiK, al. Piastów 40 b, bud. III, s. 100
Izabela Filipiak, Twórcze pisanie. Historie poszukiwane
16 listopada 2010, godz. 17.00, Teatr Mały, ul. Bogusława 6
Piotr Marecki, Literacki restart polskiego kina
26 listopada 2010, godz. 10.30, ZCDN, ul. Sowińskiego 68
Wstęp wolny

2010/11/09

Brak komentarzy: