11 maja 2011

Premiera książki "Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości" i projekcja filmu "Wieczne pretensje" w Warszawie

 Projekcja filmu "Wieczne pretensje" (1974); Analiza autorska filmu dokonana przez Grzegorza Królikiewicza; Rozmowa Grzegorza Królikiewicza i Piotra Mareckiego poświęcona książce: "Grzegorz Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości (wywiad rzeka z Piotrem Mareckim i Piotrem Kletowskim)".
Grzegorz Królikiewicz to najbardziej radykalny formalnie reżyser polskiego kina. To twórca konsekwentnie uprawiający własną teorię kina, której jego filmy są wizualizacją i manifestacją. To twórca, który jako jedyny dokonał fuzji kina awangardowego z kinematograficznym mejnstrimem. W ramach spotkania w Muzeum Królikiewicz dokona analizy swojego filmu "Wieczne Pretensje", jednego z najbardziej oryginalnych dzieł usytuowanych na styku sztuki współczesnej i kinematografii. W filmie tym brawurowe rozwiązania formalne Królikiewicza spotykają się z dziełami sztuki Zbigniewa Warpechowskiego powstałymi specjalnie do tego filmu i istniejącymi tylko podczas jego projekcji. Film ten kręcony w przeważającej części w galerii sztuki współczesnej (BWA Awangarda), którego scenografia jest zarazem wystawą, pozostaje wciąż niedościgłym wzorem dla wielu twórców poruszających się pomiędzy kinem a sztuką obecnie.

Po projekcji filmu "Wieczne Pretensje" i jego analizie dokonanej przez Królikiewicza odbędzie się rozmowa pomiędzy Królikiewiczem a Piotrem Mareckim poświęcona książce: "Grzegorz Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości (wywiad rzeka z Piotrem Mareckim i Piotrem Kletowskim)".

• • •
Pokaz filmu, spotkanie z reżyserem (z cyklu Re:Forma) i promocja książki:
12 maja 2011, czwartek, godzina 19:00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, Warszawa

• • •
Więcej o książce Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości (wywiad-rzeka) Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego w katalogu wydawniczym Korporacji Ha!art
Królikiewicz: Pracuję dla przyszłości (wywiad-rzeka) w naszej księgarni internetowej

Brak komentarzy: