30 listopada 2010

KINO. POLSKA > otwarte spotkania o polskim kinie - w ramach Plus Camerimage 2010

KINO. POLSKA > surrealnie
1 grudnia 2010, środa, 13.30 - 15.00

Sala Konferencyjna, Centrum Konferencyjne Opery Nova, Piętro 3-cie

Spotkanie wokół książki Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim pod redakcją Kuby Mikurdy i Kamili Wielebskiej.
Czy tradycja surrealistyczna może stać się inspirującą alternatywą wobec filmowego realizmu w polskiej kinematografii? Na czym polega specyfika "polskiego surrealizmu"? Jak sytuować surrealizm polski w szerszym kontekście kulturowym i społeczno-politycznym - wobec sinej tradycji romantycznej, socrealizmu i katolicyzmu? Czy surrealistami byli Has, Borowczyk, Żuławski, Skolimowski, Polański, Lenica, Szulkin? Jaki udział w budowaniu surrealistycznych wizji na ekranie mają zdjęcia filmowe?

Współpraca: Ha!art (www.ha.art.pl)KINO. POLSKA > zwrot literacki
1 grudnia 2010, środa, 17.00 - 18.30

Sala Konferencyjna, Centrum Konferencyjne Opery Nova, Piętro 3-cie
Spotkanie zainspirowane 32 numerem czasopisma "Ha!art" poświęconym literackiemu zwrotowi w polskiej kinematografii.
Jak filmowcy postrzegają dzisiaj potencjał filmowy literatury, co to znaczy proza adaptowalna? Czy do filmu można przenieść jedynie klasycznie skrojona narracje, za która tęsknią polscy reżyserzy? Czy przy procesie adaptacji twórcy filmowi powinni poddać się logice tekstów literackich czy zaproponować swoja interpretację? W debacie weźmie udział m.in. Piotr Marecki (wydawca, krytyk, szef wydawnictwa Ha!art) oraz reżyserzy: Julia Ruszkiewicz, Małgorzata Szumowska, Piotr Kielar.

Współpraca: Ha!art (www.ha.art.pl)KINO. POLSKA > restart
3 grudnia 2010, piątek, 18.30 - 20.00

Sala Konferencyjna, Centrum Konferencyjne Opery Nova, Piętro 3-cie

Spotkanie poświęcone inicjatywie "Restart polskiego kina"

Jakiego rodzaju zmiany potrzebuje polskie kino? Czy inicjatywy teoretyczno-praktyczne mogą doprowadzić do restartu w polskiej kinematografii? I co po niej ma nastąpić? W spotkaniu o charakterze seminaryjnym wezmą udział członkowie inicjatywy "Restart polskiego kina", m.in. Joanna Ostrowska, Kuba Mikurda, Witold Mrozek, Błażej Hrapkowicz, Bartek Frąckowiak, a także studenci szkół filmowych oraz aktywni twórcy.

O RESTARCIE: think tank polskiego kina, pracujący na rzecz jego zmiany (zrestartowania). Powstał 31 lipca 2010 podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty. Nazwa odnosi się do działającej w dwudziestoleciu międzywojennym Spółdzielni START. Restart to postdyscyplinarny zespół, składający się z krytyków filmowych, naukowców, filozofów, pedagogów, pisarzy, redaktorów, kuratorów urodzonych w latach '70 i '80., realizujących swoje cele poprzez krytykę filmową, badania naukowe, działalność ekspercką, edukacyjną, wydawniczą. Grupa działa w mediach masowych, prasie specjalistycznej, internecie, portalach społecznościowych, na uniwersytetach, przy inicjatywach filmowych, festiwalach, poprzez wydawnictwa. Obecnie wokół restartu skupionych jest ponad 20 osób.

Współpraca: Restart (www.restart-polskiego-kina.blogspot.com)


Zachęcamy do odwiedzenia naszego festiwalowego stoiska, znajdującego się w holu Opery Novej! W ofercie m.in. wszystkie książki z Linii Filmowej Ha!artu z rabatem 25%, a także książki Krytyki Politycznej i książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria.


Więcej informacji na stronie: http://www.pluscamerimage.pl/index.php?lang=pl&pg=3507

1 komentarz:

Jędrzej Stanisław Stanisław pisze...

szkoda, że tak mało osób zainteresowało się na festiwalu inicjatywą, bo dla mnie brzmi na naprawdę przemyślaną próbę remedium, jeśli jesteście zainteresowani odniosłem do tego na swoim blogu:

http://24fps.blog.com/2010/12/08/restart-i-inne-warsztaty-na-camerimage-2010/